Bieganie po kawie – 7 największych korzyści

bieganie po kawie
  • Bieganie po kawie pobudza, a co za tym idzie poprawia wydolność i efektywność.
  • Kofeina łagodzi bóle mięśniowe i przyśpiesza zdolności regeneracyjne po treningu biegowym.
  • Kawa pomaga w odchudzaniu poprzez zwiększone tempo przemiany materii i zwiększenie wydatku energetycznego po wysiłku fizycznym.
  • Picie kawy ma wpływ na zwiększenie motywacji, poprawia też nastrój i może pomóc w walce z depresją.

Kawa jest przez jednych uwielbiana, a przez innych znienawidzona. Oczywiście kawa pita w nadmiernych ilościach może mieć negatywny wpływ na organizm. Jednak kawa, a właściwie kofeina ma wiele pozytywnych zalet zdrowotnych. Przyjmuje się, że bezpieczne dzienna dawka kofeiny powinna wynosić maksymalnie 300 mg. Filiżanka kawy rozpuszczalnej ma około 95 mg kofeiny. Popularne napoje energetyczne zawierają około 32 mg kofeiny na 100 ml. Oznacza to, że bieganie po kawie ma duży sens, ponieważ już takie jej ilości mogą mieć pozytywne efekty na Twój bieg

kofeina a bieganie

Kawa poprawia poziomy energii

Każdy zdaję sobie sprawę, że kawa pobudza. Dzięki zawartości kofeiny, kawa zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia Twój poziom energii. Kawa poprawia także Twoją czujność, a nawet wydajność w poszczególnych codziennych zadaniach. Jak łatwo się domyślić do tych zadań należy zaliczyć także bieganie. Co ciekawe efekty te mogą działać o każdej porze dnia i nocy.

Kawa zwiększa Twoją motywacje

Jedną z największych zalet picia kawy przed bieganiem jest to, że poprawia motywacje! Kofeina jest głównym składnikiem popularnych przedtreningówek. Jedno z badań, w którym co prawda badano wpływ kofeiny na trening oporowy wykazuje poprawę motywacji. Osoby, które spożyły kofeinę przed treningiem wykazały zwiększoną gotowość do inwestowania wysiłku fizycznego. Co ciekawe oprócz tego uczestnicy byli bardziej zmotywowani i odczuwali mniejsze zmęczenie

kawa kondycja

Bieganie po kawie poprawia wydolność fizyczną

Wypicie kawy zwiększa Twoją wydajność fizyczną. Naukowcy zaobserwowali, że zażycie kofeiny znacząco zwiększyło wydolność fizyczną badanych. Badanie potwierdziło także, że kofeina, czyli kawa zwiększa wytrzymałość, aż o 12%. Pomyśl tylko jak kawa przed bieganiem zwiększa efektywność tego biegu. 

Kofeina zmniejsza bóle mięśniowe

Bardzo często po mocnym i intensywnym biegu dolegać nam mogą bóle mięśniowe. Wiele substancji może te bóle złagodzić, ale co najciekawsze jedną z nich jest właśnie kofeina. Jak wykazały badania dwie filiżanki kawy mogą w znacznym stopniu złagodzić bóle mięśniowe. Dzięki temu teraz Twój powrót do treningów może być jeszcze szybszy!

Szybsza regeneracja dzięki kawie

Na pewno zależy Ci na szybszej regeneracji po treningu biegowym. Kawa oprócz tego, że zmniejsza bóle mięśniowe, zwiększa system przeciwzapalny w organizmie. Warto pić kawę przed bieganiem, gdyż efekt ten utrzymuje się dwie godziny po wysiłku fizycznym. Kofeina skraca Twój czas regeneracji i przyśpiesza powrót do optymalnego zdrowia poprzez zajęcie się stanem zapalnym i stresem w organizmie.

bieganie odchudzanie

Bieganie po kawie pomaga spalać kalorie

Odchudzasz się? Chcesz zredukować swoją tkankę mięśniową? Zastanawiasz się jak schudnąć szybciej? Kawa pomaga spalać kalorie, więc warto abyś uwzględnił ją w swojej diecie. Kofeina zwiększa tempo przemiany materii w organizmie, a więc to jak szybko Twoje ciało spala kalorie w ciągu dnia.

To jednak nie wszystko! Co najważniejsze picie kawy wspomaga odchudzanie dużo bardziej niż mogłoby Ci się wydawać. Badania wykazały, że kofeina może zwiększyć wydatek energetyczny po treningu, czyli spalone kalorie nawet o 15%. Umiejętne włączenie kawy do swoich nawyków żywieniowych z pewnością pomoże Ci schudnąć szybciej

Kawa zwalcza depresję

Często zdarza się, że mamy niższą energię lub gorszy nastrój. Być może to gorszy dzień. Takie objawy dłużej utrzymujące się mogą być oznaką depresji. W artykule 8 dowodów na to, dlaczego bieganie jest zdrowe wspomnieliśmy, jak sam proces biegania ma pozytywny wpływ na nastrój osób z depresją. Warto wiedzieć też, że kawa obniża depresję. Słynne badanie wykazało, że ryzyko samobójstwa zmniejsza się o połowę u osób dorosłych, które wypiły od dwóch do czterech kaw z kofeiną w ciągu dnia.

Bieganie po kawie – 7 największych korzyści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top